Няма такъв човек, когото алопецията да заобиколи. В крайна сметка това не е непременно плешивост. Всеки повече или по-малко сериозен срив в тялото провокира загуба на коса. Няма нужда да се примирявате. Днес почти всички видове алопеция са лечими. Основното е да се консултирате с лекар навреме и да следвате инструкциите. За да ви помогнем, ще анализираме какво да правим, когато косата пада, какви тестове за косопад при жените трябва да се вземат и кои ще бъдат излишни.
Наричането на алопеция болест не е напълно правилно. От медицинска гледна точка прекомерната загуба на коса е просто реакция на метаболитен срив (метаболитни нарушения). А плешивостта / плешивостта е генетична особеност на космените фоликули, реакция на собствените им полови хормони. Дискомфортът от косопада обаче може да бъде толкова силен, че самочувствието да падне и качеството на живот да се понижи. Подчертаваме – няма нужда да изпадате в депресия. Ако косата пада, тестовете ще помогнат да се установи причината. А правилната терапия ще помогне за възстановяване и поддържане на плътността.
КОГАТО КОСАТА ПАДА, ИЗСЛЕДВАНИЯТА СА ВАЖНА ЧАСТ ОТ ДИАГНОЗАТА.
На първо място, трябва да разберете какъв вид алопеция е започнала. Нека анализираме накратко основните видове.
Дифузна алопеция – обилна равномерна загуба на коса по цялата глава. Точно това се случва, когато има срив в метаболизма. Сред причините са стресът, промените в хормоналния фон (раждане, кърмене, дисфункция на щитовидната жлеза), диетата (дефицит на микроелементи), инфекциозни и хронични заболявания, тяхното медикаментозно лечение. Има много задействания. Ето защо, когато косата пада дифузно, се препоръчва да се преминат тестове.
Андрогенната алопеция (AGA) представлява постепенно изтъняване и изтъняване на косата. Обвинявайте мъжките полови хормони андрогени, по-специално тестостерон, както и ензима 5-алфа редуктаза. Ако във фоликулите има редуктаза и те са чувствителни към тестостерон, рано или късно главата ще започне да оплешивява. Това е генетика. Ако косата пада така, тестовете не са особено необходими. Въпреки това се препоръчва. Необходимо е да се изключи (или потвърди) наличието на дифузен косопад, тъй като той изостря проблема с плешивостта.
Алопеция ареата (фокална) алопеция – косата пада в доста ясни кръгове / овали, може да са необходими тестове в широк диапазон, включително имунологични. Корените на проблема не са напълно известни. По някаква причина имунните клетки убийци започват да атакуват клетките на космения фоликул. Автоимунната алопеция трябва да се лекува изключително под наблюдението на специалист.
Цикатрициална алопеция – необратима плешивост поради възпалителен дерматит на скалпа (лишеи, лупус, кератоза и др.). Ако кожата е засегната, косата пада на петна, изследванията ще включват биопсия. Както при алопеция ареата, лечението тук се извършва стриктно под наблюдението на лекар.
ДИАГНОСТИКА НА ТРИХОЛОГИЧНИ ПАТОЛОГИИ
Въпросът „косата пада, какви тестове да вземете“ е едностранен. Трихологичните проблеми изискват цялостен преглед. Това е единственият начин да се установи точна диагноза и да се разработи оптимален режим на лечение.
Само при андрогенната и алопеция ареата симптомите са толкова очевидни, че лекарят поставя диагноза, когато погледне главата на пациента. Но, както казахме, различните алопеции могат да се комбинират помежду си. Дори специалист, когато косата пада, определя кои тестове да премине, след разпит и преглед с помощта на медицинско оборудване.
СЪБИРАНЕ НА АНАМНЕЗА
Всички нюанси са важни. Кога е започнал косопадът, каква е неговата интензивност. Ами начина на живот. Дали е имало стрес, диета, инфекция през предходната половин година. Има ли близки роднини с подобен проблем. Всичко това помага да се определи защо косата пада, какви тестове са необходими.
ВИЗУАЛНА ИНСПЕКЦИЯ
Трихологът определя дали има признаци на цикатрична или фокална алопеция (възпаление на кожата, плешиви петна с ясни контури). Той вижда местоположението на косопада, наличието / липсата на дерматит. Оценява естетиката на самата коса – дали има матовост, сухота, чупливост, накъсани краища.
ТРИХОСКОПИЯ
Без инструментален преглед консултацията с трихолог не е консултация. Лекарят трябва да направи трихоскопия. В противен случай е невъзможно да се установи 100% точно как пада косата, какви тестове са необходими за потвърждаване на предварителна диагноза въз основа на проучване / преглед.
Дераматоскопът (оптимално с видео опция) осигурява мощно увеличение. Възможно е да се разгледат симптомите, характерни за определени трихологични патологии. Има ли черни или жълти точки, има ли коса под формата на удивителен знак или усукана под формата на „косичка“ и т.н. Има много маркери, невъзможно е да ги разглобите в рамките на кратка статия. Ето защо, за диагноза, трябва да отидете на трихолог (дерматолог).
ФОТОТРИХОГРАМА
Необходимо инструментално изследване. Позволява точно да разграничите андрогенната алопеция от хроничния телогенен косопад. Или идентифицирайте и двата проблема едновременно.
За справка. Дифузната алопеция не винаги е така нареченото изтичане на телоген (загубата на коса внезапно започва и протича интензивно). Косата може да пада дълго време, не твърде обилно, но непрекъснато. Просто казано, години наред няма плътност, постоянна „течна миша опашка“. Ако косата пада така, какви изследвания са необходими? На първо място кръвта. Подробностите ще бъдат по-нататък в съответния блок.
На етапа на диагностика фототрихограмата позволява на първо място да се оцени количественото съотношение на анагенните и телогенните косми (растящи и „остарели“). И на етапите на лечение, наблюдавайте ефективността на избраните лекарства и, ако е необходимо, своевременно променяйте терапията. Важно е. Ако фоликулите не реагират на едно лекарство, е необходимо друго. Има избор. Като пример, само 40% от пациентите с AGA реагират положително на миноксидил (това е класика в лечението на андрогенна алопеция). Ако няма ефект, можете да преминете към пептиди, да включите антиандрогенни компоненти в лечението. Там, където миноксидилът не е подействал, може да подейства лосионът Селензин с пептиди и палма джудже. Пептидите, подобно на миноксидила, стимулират растежа на косата. Екстрактът от палма джудже инхибира 50-алфа редуктазата, предотвратявайки синтеза на дихидротестостерон и миниатюризацията на фоликулите.
Според фототрихограмата е възможно да се изясни какъв тип коса пада, какви изследвания са необходими. Извършва се по следния начин (даваме опростено описание на метода). В проблемната област малка част от кожата се обръсва с тример. След няколко дни тук поникват анагенни косми и устията на проблемните фоликули (в телоген или в етап на разграждане) остават празни. С помощта на видеотрихоскоп данните се прехвърлят на компютър и се „пускат“ през специална програма. В допълнение към съотношението на анагенната и телогенната коса е възможно да се оцени плътността на броя на космите на 1 кв. cm от кожата, съотношението на велус и терминални косми (съответно изтънени и нормално дебели).
Преобладаването на изтънялата коса е специфичен признак на андрогенна алопеция. Vellus се появява поради миниатюризацията на фоликулите под въздействието на хормона дихидротестостерон. Тоест, когато косата изтънее и падне, какви изследвания за хормони да вземете е второстепенен въпрос. Лекарят лесно определя чувствителността на космените фоликули към андрогени въз основа на цялата информация, получена от изследването, трихоскопията и фототрихограмата.
КРЪВНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ
Когато е ясно как точно пада косата, тогава възниква въпросът какви изследвания са необходими. Кръвните изследвания изясняват диагнозата, идентифицират факторите, които усложняват хода на алопецията и нейното последващо лечение. Успява:
- изключване/потвърждаване на анемия и латентен железен дефицит;
- проверка на тиреостимулиращи хормони, произвеждани от хипофизата и щитовидната жлеза;
- изключете/потвърдете липсата на аминокиселини, витамини, минерали;
- проверка на количествените показатели на андрогенните хормони;
- Оценете здравето на черния дроб/бъбреците, за да определите безопасна системна терапия.
важно. Ако косата ви пада и търсите какви изследвания да си направите преди да посетите лекар, не бързайте. Първо отидете на консултация лице в лице. В противен случай можете да харчите пари за редица ненужни изследвания.
Въпреки това. Когато косата пада, можете също да се подготвите предварително за посещение при дерматолог – какви кръвни изследвания няма да са излишни? Съсредоточете се върху така наречения „трихологичен минимум“. Зависи от пола и възрастта.
Източник – Здраве и Красота с ЕкоДеТони