Тази статия е посветена на това как да изберете най-добрата играчка за вашето бебе и да не се обърквате от изобилието от детски играчки, осигурени от съвременните магазини. Необходимо е да се разбере значението на този въпрос, защото за едно дете играта е не само забавление, но и основно средство за учене и развитие.
Само след няколко години вашето бебе ще се превърне в умно, любопитно, общителнo и енергично дете. През първите четири години от живота децата развиват до 50% от умствените си способности. Така бързо растат мозъците им!
Правилно подбрана играчка, подходяща за възрастта на бебето, му помага да се развива по-бързо и психически, физически и творчески. Разбирането как протича процеса на изучаване на детето на заобикалящия го свят ще помогне да се определи избора на играчка.
Децата се раждат практически програмирани да учат. Генетиците са определили, че преди раждането нервните клетки образуват връзки с клетки в мозъчната кора, наречени синапси, които чакат стимулация. След като се роди бебе, всичките му сетива – зрение, слух, докосване, вкус, мирис, стимулират синапси и създават трилиони други. Колкото по-сложни са тези отношения, толкова по-интелигентно ще бъде детето. По този начин, колкото по-рано започнете да представяте бебето си в света около вас чрез усещания и чувства, толкова по-бързо ще се развие бебето ви.
От раждането до 6 месеца: развитие на сетивни (усещане, усещане) и двигателни умения.
Новороденото абсорбира сензорна информация като гъба, като по този начин стимулира развитието на мозъка. Зрението му е все още не е развито, така че реагира по-добре на черно-бели снимки, лъскави обекти, остра графика. С подобряването на зрението и развитието на двигателните умения, вече на втория месец от живота, те се интересуват от ръцете си, повечето от тях започват да се преобръщат между 2 и 6 месеца.
Най-добрите играчки под 6 месеца са:
– дрънкалки, гризачи и други играчки, които представляват разнообразни звуци и материали за детето.
– цветни мобилни телефони и носилки за ясли или колички, за да развият зрението.
– детски огледала (бебетата посягат към огледалната повърхност).
– разработване на центрове за игра и килими, които стимулират детето да посегне към играчката и да я вземе.
– образователни видео и аудио материали, подходящи за възрастта на бебето, допринасящи за развитието на зрението и слуха.
6 – 12 месеца: интерактивни игри.
Този период е интересен, защото децата откриват причинно-следствените връзки, като изследват каквито и да било предмети в обсега им, удрят и хвърлят. Координацията на движението се подобри; любими игри – „добре“ и „кукувица“. Мнозина започват да пълзят до 7-месечна възраст и до 10 се движат по краката. В допълнение, те са в състояние да произнасят някои прости срички.
Най-добрите играчки за 6 до 12 месеца са:
– сортиране и форми, сгъващи се един в друг, които дават представа на бебето за постоянството на формите на предметите.
– центрове за игра за развитие и играчки за бутане и издърпване, които позволяват на хлапето да движи предмети.
– различни игрови комплекси, които стимулират катеренето, пълзенето и т.н.
– музикални играчки и играчки, които излъчват различни звуци;
– първият албум със снимки;
– люлеещи се столове, първата люлка – те ще задоволят нуждата на бебето да бъде в движение;
– меки животински играчки, пълнени кукли;
– образователни видео и аудио материали, съответстващи на възрастта на детето;
– книги за четене от възрастни на деца.
12-18 месеца: Игри, ориентирани към цели.
Много деца започват да ходят на първия си рожден ден и докато овладеят това прекрасно умение, развиват силно желание за всякакви проучвания. Те започват да копират възрастни физиологично и емоционално. Благодарение на постоянната активност мускулите им стават по-силни и координацията на движенията се подобрява.
Най-добрите играчки за 12 до 18 месеца са:
– играчки „на ръка“: кофи, лопати и др.
– кубчета, лабиринт за топки и други комплекти за игра, които насърчават развитието на фини двигателни умения;
– игрища с различни секции, пясъчник, басейн с топки, люлки, коли – всичко това зарадва децата, като същевременно допринася за развитието на всички основни мускулни групи.
– прости музикални инструменти;
– меки животински играчки, пълнени кукли;
– образователни видео и аудио материали, съответстващи на възрастта на детето;
– книги за четене от възрастни и деца, както и книги с твърди страници за независимо гледане от децата.
18 – 24 месеца: Игри за решаване на проблеми.
На тази възраст децата започват да използват въображението си. Те с ентусиазъм имитират възрастните, решават проблеми като играчка. Те могат да съпоставят обектите по цвят и форма, да следват прости инструкции, да танцуват. Също на тази възраст речта се развива и децата учат нови думи със зашеметяваща скорост.
Най-добрите играчки от 18 до 24 месеца са:
– кукли, играчки, имитиращи истински (чинии, домакински уреди и др.), дрехи;
– люлеещи се столове, игрални къщи, игрални комплекси;
– пъзели, кубчета, конструктори;